Lista aktualności Lista aktualności

Bezpieczne ferie z leśnikami

Tej zimy Nadleśnictwo Olsztyn ponownie przyłączyło się do akcji "Bezpieczne Ferie", organizowanej już po raz kolejny przez Starostwo Powiatowe, Komendę Miejską Policji i Państwową Straż Pożarną w Olsztynie.

Na plażę nad Jeziorem w Tumianach zaproszonych zostało kilkuset uczniów szkół podstawowych. Spotkanie edukacyjne adresowane do dzieci z powiatu olsztyńskiego propagowało zdrowe i bezpieczne spędzanie czasu wolnego w okresie zimowym. W programie spotkania znalazło się wiele atrakcji m.in. nauka udzielania pierwszej pomocy, pokazy ratownictwa na lodzie z udziałem policyjnego poduszkowca, prezentacja sprzętu pożarniczego. W towarzystwie zaangażowanych służb mundurowych znaleźli się również Leśnicy, którzy przygotowali hasła i pogawędki odnoszące się do tematu bezpiecznego zachowania w lesie.

- Przy okazji takich spotkań chcielibyśmy nauczyć dzieci co należy robić w sytuacjach niebezpiecznych np. gdy zobaczą pożar w lesie. Znajomość numerów alarmowych to podstawa, o której powinien pamiętać każdy bez względu na wiek. - mówi Komendant Straży Leśnej Nadleśnictwa Olsztyn Mirosław Borsuk.

Na szczęście takie zagadki nie przysparzały większych problemów. Trudniejsze okazały się pytania typowo przyrodnicze dotyczące znajomości gatunków drzew i zwierząt leśnych. Leśnicy zachęcali również do zimowych wycieczek leśnymi szlakami. Las jest miejscem przyjaznym pod warunkiem wcześniejszego przygotowania się do wędrówek. Warto spacerować specjalnie  przygotowanymi do tego i oznaczonymi ścieżkami przyrodniczymi. Biegną one przez obszary leśne, szczególnie atrakcyjne turystycznie.

Pomimo zimowej aury, warto spędzić kilka chwil na świeżym powietrzu i przez chwilę zatrzymać się przy temacie bezpieczeństwa zimową porą. Ferie tuż tuż - pamiętajmy by ten czas minął nam nie tylko przyjemnie i beztrosko, ale również bez uszczerbku na zdrowiu.