Lista aktualności Lista aktualności

Biegi i edukacja

Aktywność na świeżym powietrzu przynosi same korzyści. Poza tym bardzo przyjemnie się biega gdy pogoda dopisuje, a w około można podziwiać zachwycające jesienne krajobrazy malowniczej okolicy Jeziora Kielarskiego.

Bieg o Puchar Nadleśniczego  Nadleśnictwa Olsztyn odbył się już po raz 8. Patrząc na roześmiane buzie dzieci, słuchając dopingujących okrzyków kibiców, dzieląc radość zwycięzców – jesteśmy przekonani, że na pewno nie ostatni.

Dzieci podzielone na kategorie wiekowe na starcie ustawiły się krótko po godzinie 10:00. Zaczęliśmy od rozgrzewki - każdy biegacz musi przecież obowiązkowo rozgrzać się przed wyścigiem. Uczestnicy biegów otrzymali pamiątkowe drewniane medale, na zwycięzców czekały puchary.

Jednak nie rywalizacja sportowa, a edukacja była hasłem przewodnim spotkania na Polanie Kielarskiej. Zaglądając do poszczególnych punktów edukacyjnych, uczniowie musieli wykonywać najróżniejsze przyrodnicze zadania - od rozpoznawania gatunków drzew, odgadywania głosów zwierząt, po podpatrywanie przy użyciu lornetek ptaków żerujących nad jeziorem Kielarskim. Poza tym trzeba było wykazać się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa i to nie tylko w lesie. Ochotnicza Straż Pożarna z Nowej Wsi sprawdzała znajomość numerów alarmowych oraz prezentowała sprzęt pożarniczy. Każde dziecko miało również okazję zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, a to za sprawą obecnych podczas akcji medyków.

Organizacja takich akcji umożliwia Najmłodszym kontakt z naturą, promując przy tym zdrowy tryb życia, bezpieczeństwo i zasady właściwego zachowania się w lesie. Dzieci poprzez zabawę poznają przyrodę i uczą się rozsądnie korzystać z jej dóbr. W akcji wzięło udział prawie 250 dzieci powiatu olsztyńskiego. Bieg o Puchar Nadleśniczego dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie .