Lista aktualności Lista aktualności

Noc sów z myszołowem

Marzec to bardzo aktywny okres w roku dla większości sów, najłatwiej więc jest je zobaczyć i usłyszeć. W nocnym nasłuchiwaniu sów zorganizowanym już po raz kolejny w Nadleśnictwie Olsztyn uczestniczyli mieszkańcy Olsztyna i okolic. Specjalnymi gośćmi wieczoru byli: kierownik Muzeum Przyrody w Olsztynie - Pan Marian Szymkiewicz oraz pacjent Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych Leśnictwa Dąbrówka - myszołów.

Chętnych "nasłuchiwaczy" zaproszono do Leśnicwa Mazuchy. Spotkanie rozpoczęło się od wypuszczenia myszołowa, gdyż główny zainteresowany bardzo się niecierpliwił. W końcu nadszedł czas  by po kilkutygodniowej rehabilitacji odzyskał wolność, wracając do swojego naturalnego środowiska. W ruch poszły aparaty fotograficzne, a po wypuszczeniu rozległy się pożegnalne brawa.

Następny punkt programu dotyczył właśnie działalności Ośrodka Rehabilitacji Ptaków, prowadzonego przez leśników.Przedstawiono prezentację multimedialną dotyczącą pacjentów Ośrodka. Zaproszeni goście zaangażowali się w dyskusję, jednak głównymi bohaterkami wieczoru miały być przecież sowy.

Głos zabrał Pan Marian Szymkiewicz,  przedstawiając gatunki sów występujące w Polsce, ich biologię, zwyczaje, starodawne wierzenia związane z tymi tajemniczymi ptakami. Uczestnicy  poza tym, że uczyli się rozpoznawać głosy poszczególnych gatunków, dowiedzieli się m.in. czym odżywiają się sowy, od czego zależy ich kolor oczu, czym jest szlara, jak to możliwe, że latają bezszelestnie. Kolejna część spotkania była jeszcze bardziej ekscytująca - nocny spacer po lesie, którego celem miało być usłyszenie puszczyka, najliczniej występującej sowy w Europie.
Akcja, w której wzięło udział prawie 60 osób zakończyła się wspólnym spotkaniem przy ognisku, gdzie można było wymienić wrażenia i zaplanować następną nocną obserwację przyrody.