Lista aktualności Lista aktualności

W przyszłym roku na pewno dobiegnę pierwszy!

Aktywność na świeżym powietrzu, mnóstwo emocji i co najważniejsze - edukacja przyrodnicza, a to wszystko wśród zachwycających jesiennych krajobrazów malowniczego Jeziora Kielarskiego.

Bieg o Puchar Nadleśniczego  Nadleśnictwa Olsztyn odbył się już po raz 7. Patrząc na roześmiane buzie dzieci, słuchając dopingujących okrzyków kibiców, dzieląc radość zwycięzców – jesteśmy przekonani, że na pewno nie ostatni.

Dzieci podzielone na kategorie wiekowe na starcie ustawiły się krótko po godzinie 10:00. Zanim jednak sportowe emocje wzięły górę, trzeba było komuś pomóc „wrócić do domu”. Na wolność wypuszczony został orlik krzykliwy –ptak, który po leczeniu i rehabilitacji w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Leśnictwie Dąbrówka odzyskał zdrowie i mógł powrócić już do swojego naturalnego środowiska.

 

 

Następnie przyszła pora na rozgrzewkę. Każdy biegacz musi przecież obowiązkowo rozgrzać się przed wyścigiem. Uczestnicy biegów otrzymali pamiątkowe drewniane medale, na zwycięzców czekały puchary.

Jednak nie rywalizacja sportowa, a edukacja była hasłem przewodnim spotkania na Polanie Kielarskiej. Zaliczając poszczególne przystanki, uczniowie musieli wykonywać najróżniejsze przyrodnicze zadania - od rozpoznawania gatunków drzew, odgadywania głosów zwierząt, rozwiązywania przyrodniczych testów, po podpatrywanie przy użyciu lornetek ptaków żerujących nad jeziorem Kielarskim.

 

 

 

Poza tym trzeba było wykazać się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa i to nie tylko w lesie. Ochotnicza Straż Pożarna z Nowej Wsi sprawdzała znajomość numerów alarmowych oraz prezentowała sprzęt pożarniczy. Każde dziecko miało również okazję zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, a to za sprawą obecnych podczas akcji medyków.

 

 

 

Organizacja takich akcji umożliwia Najmłodszym kontakt z naturą, promując przy tym zdrowy tryb życia, bezpieczeństwo i zasady właściwego zachowania się w lesie. Dzieci poprzez zabawę poznają przyrodę i uczą się rozsądnie korzystać z jej dóbr. W akcji wzięło udział prawie 250 dzieci powiatu olsztyńskiego. Bieg o Puchar Nadleśniczego dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie .